Case study

Chmura w praktyce – kilka przykładów

Każda firma potrzebuje sprawnie działającej zoptymalizowanej platformy biznesowej. Maksymalnie bezpiecznej, skalowalnej i zoptymalizowanej kosztowo. Rynek usług IT i rozwiązań chmurowych oferuje wiele praktycznych rozwiązań, tylko jak naprawdę skorzystać na transformacji cyfrowej?

Jak skonstruować optymalną platformę dla mojego biznesu? Może właśnie zakładam startup? Uruchamiam własną działalność, sklep internetowy? Mam firmę produkcyjną i muszę ograniczyć koszty? Albo firmę spedycyjną, gdzie przede wszystkim liczy się czas. Może planuję zrezygnować z serwerowni, na rzecz tańszego i wygodnego składowania danych w chmurze, ale martwię się o bezpieczeństwo. A może – okoliczności wymuszają na mnie ustawienie pracy zdalnej biura, a nawet – przerzucenie całej działalności na platformę zdalną.

Hubsapa Sp. z o.o. posiada doświadczenie we wdrażaniu rozwiązań cyfrowych wspierających biznes. Nasi klienci otrzymują usługę szytą na miarę: wspólnie zastanawiamy się co wdrożyć, żeby było opłacalnie, bezpiecznie i wygodnie. Często transformacja cyfrowa „przebudowuje” biznes i pozwala osiągać wyższe zyski, a nie tylko ograniczyć koszty. Dobrze zaprojektowane i utrzymywane rozwiązania są odporne na wahania koniunktury: pozwalają na szybkie dostosowanie do wzrostu i równie szybkie ograniczenie kosztów w razie potrzeby.

W poniższej tabeli pokazujemy przykłady zastosowanych rozwiązań technicznych platformy biznesowej opartej na chmurze dla trzech wielkości firm: zatrudniającej do 10 pracowników, powyżej 10 pracowników oraz powyżej 100 pracowników:

SMB mały klient do 10 osób zatrudnionych

  • Cena jest korzystniejsza w stosunku do zakupu własnej infrastruktury o średnio 35%
  • Brak konieczności wynajmu pomieszczeń, zużywania energii do utrzymania i chłodzenia istniejącej infrastruktury: oszczędności o średnio 15%
  • Brak hałasu i komfort pracy – nie da się na dłuższą metę pracować w jednym pomieszczeniu z pracującym serwerem
  • Nie potrzeba dużych inwestycji – tylko płatności miesięczne – Koszty OPEX
  • Najszybsza droga do spójnej koncepcji bezpieczeństwa danych – rozwiązania chmurowe łatwo dostosować do wymagań RODO/GDPR
  • 1 licencja działa na 5 urządzeniach! – dla jednego konta użytkownika
  • Natychmiastowa możliwość wdrożenia gotowych narzędzi do współpracy grupowej Planner, TEAMs, Sharepoint w ramach zakupionych licencji

Przykład 1. Klient kupuje 1 licencję Microsoft 365 Business Standard mając 3 stanowiska komputerowe: licencja pozwala mu uruchomić OneDrive, SharePoint – z bezpiecznym dostępem do danych z każdej lokalizacji. Każdy z komputerów ma na SHP swoją witrynę – kopie bezpieczeństwa są na bieżąco wykonywane podczas pracy.

Przykład 2. Klient kupuje 3 licencje Microsoft 365 Business Standard mając 1 centralę i 2 oddziały / filie – każda z licencji pozwala bezpiecznie przechowywać dane w SHP/OneDrive – Na bieżąco je weryfikować z komputerem Kierownika Oddziału. Korzystają z aplikacji Teams w celach konferencyjnych.

Przykład 3. Klient wykupuje 1 licencję Microsoft 365 Business Standard tylko w celu uruchomienia automatycznego OneDrive zsynchronizowanego ze stacjonarnym Serwerem W2012 w celu zabezpieczenia danych przed atakiem wirusów Ransomware.
Żaden z klientów nie był zainteresowany przeniesieniem poczty Outlook i domeny do Microsoft (za duży koszt).

Klient średni powyżej 10 osób

  • Wdrażanie nowych produktów i usług w bezpieczny sposób średnio o 40% szybciej
  • Płacisz tylko za tyle, ile wykorzystujesz – optymalne wykorzystanie zasobów i maksymalizacja zysków na bieżąco – szczególnie przydatne w pikach
  • Możliwość skonfigurowania zaawansowanych modułów oferowanych na platformie AZURE, takich jak np. sztuczna inteligencja, machine learning, workflow, hurtownia danych, analityka, PowerBI itp. w sposób zintegrowany

Przykład 1. Klient kupuje 10 licencji Microsoft 365 Business Standard mając 20 stanowisk komputerowych: Licencja pozwala mu uruchomić OneDrive, SharePoint – z bezpiecznym dostępem do danych z każdej lokalizacji.

Przykład 2. Klient posiada serwer, który wymaga zmian sprzętowych, bo nie jest wydajny. Koszty zmian sięgają ok 20 tys. zł jednorazowo i nie można zweryfikować, czy poprawią one szybkość pracy. (problem z darmowym SQL Express – baza danych powyżej 6 GB – ok 30 pracowników). Klient jest zainteresowany symulacją pracy z Virtualną maszyną – serwer – wraz z RDP.

Przykład 3. Klient jest startupem i zaczyna od kilku osób, ale w planach ma rozwój. Nie chce od razu inwestować w sprzęt i oprogramowanie kwot rzędu 20-50 tys. Zaczyna od uruchomienia usług w chmurze, z kosztami na poziomie od 100-500 zł / mies.

Przykład 4. Klient jest startupem i potrzebuje kontroli pracy pracowników w usłudze Planner. Wykupuje licencje weryfikując ich ilość na bieżąco i dokonując opłat tylko za wykorzystywane licencje O365 oraz Azure – weryfikuje wykonane zadania.